Galungan és Kuningan
A Galungan a balinézek második legfontosabb ünnepe. Ezt az eseményt 210 naponta tartják (hiszen a balinéz naptár mindössze 210 napos), így minden évben kétszer is lehetőség van részt venni rajta. 🙂
A Galungan a 10 napos ünnep kezdőnapja.
Kicsit a mi karácsonyunkhoz hasonlít, amikor a helyiek hazatérnek szülőfalujukba, hogy együtt vehessenek részt a szertartásokon és együtt imádkozzanak.
Az ünnepség 10 napig tart, és ebben az időszakban a balinézek úgy hiszik, hogy a meghalt szeretteik hazalátogatnak, ezért szívesen fogadják őket az otthonukban.
Az ünnepkörnek szimbolikusan igen mély jelentése van: az univerzális rend, a jó (dharma) győzelme a káosz, a rossz felett (adharma).
A Dharma győzelméhez először is magunkban szükséges felismerni a diszharmonikus működést, a káoszt. Ez nem mindig sikerül, mert sokszor a külvilágot tartjuk saját belső feszültségeink és káoszunk forrásának. A saját személyiségünk érettségének következménye a Dharma melletti tudatos elköteleződés, és hogy a saját életünkben, "kis világunkban" rendet tegyünk.
Minden ház és épület elé színes, feldíszített bambuszoszlopot (penjort) állítanak, amik így hosszú időre díszbe öltöztetik az utcákat, és különféle felajánlásokat tesznek a díszes oszlopokra épített mini oltárba.
PENJOR
A penjor Bali szent hegyének, az Agungnak a szimbóluma is.
A penjor egy élő, eleven kapcsolódás csatornája a láthatatlan világhoz.
Az alapanyaga egy bambusz állvány, sárga kókusz levelekkel, és egy kis oltár amire a felajánlások kerülnek.
KUNINGAN
A Kuningan az ünnep tizedik napja, a Galungan vége, vagyis az a nap, amikor az ősök, akik meglátogattak minket a földön, visszatérnek a "mennybe".
Ezen a napon felajánlásokat készítenek nekik, búcsúzásképpen. Ennek egyik eleme a sárga rizs (kurkumával színezve, és innen ered az ünnep neve is, mert a "kuning" sárgát jelent), amelyet kókuszból készült kis tálkákba helyeznek.